UUTISET | 15.4.2026

SAKUstars-henkilöstösarja innoitti yhdessä tekemiseen

Etusivu 9 Uutiset 9 SAKUstars-henkilöstösarja innoitti yhdessä tekemiseen

SAKUstars-henkilöstösarjan palkitut on valittu. Kilpailutöitä eri sarjoihin lähetettiin yhteensä 30 kappaletta. Kilpailun teema ”Rotvallin reunalla” innoitti osallistujia erityisesti yhteisöllisyyteen ja videoiden kuvaamiseen.

SAKUstars on kulttuuria myös henkilöstölle. Ammatillisen koulutuksen henkilöstöä kutsuttiin SAKUstars-henkilöstösarjassa tuomaan osaamistaan esille tänä vuonna teemalla Rotvallin reunalla. Kisassa kilpailun teemaa toivottiin tehtävän näkyväksi kirjoittamalla, kuvaamalla tai videoimalla toteutuksen. Sarjoja oli neljä: kirjoitelmat, kuvataide ja käsityöt, musiikki ja videot.

Kilpailutöiden jakaminen neljään sarjaan osoittautui tuomaristolle vaikeaksi musiikin ja videoiden osalta.

”Musiikkivideoissa arvostimme erityisesti musiikin omaperäisyyttä ja aidosti omia tuotoksia. Videosarjan kaikissa töissä musiikki vei selkeästi eteenpäin tarinaa ja niissä oli panostettu myös yhteisöllisyyden luomiseen”, taustoittaa tuomaristo töiden jakamista eri sarjoihin.

SAKUstars-henkilöstösarjan tuomaristoon kuuluivat Eerika Moisio Tredusta, Teemu Toikka Saskystä, Leena Wiikari Omniasta, Eila Väisänen KAO:sta, Terhi Lehmussaari SAKU ry:stä ja Sari Mantila-Savolainen SAKU ry:stä.

Tulokset:

Musiikkivideot

1. Reunalla
Liina Ockenström-Riskilä, Stadin AO
Esitys oli raikkaan herkkä, täynnä ilmavaa toiveikkuutta, positiivinen ja eteenpäin katsova.

2. Rakkauden riepuun kietoutuen
Tredun henkilöstön kuoro, kuoronjohtajanaan Hanna-Leena Sepponen
Oodi perinteiselle kuorolaululle. Kappaleessa oli hieno sovitus, joka esitettiin tunteella. Kahden kappaleen kietoutumisessa kietouduttiin vahvasti myös musiikkiin, yhteisöllisyyteen ja yhteiseen työhön.

3. Minä olen
Pekka Kosonen, Outi Parviainen, Miska Soininen, Tanja Niskanen, Maara Kosonen, Mirka Anttila-Korkalainen, Sauli Paavilainen, Titta Lintumäki ja Minna Laitinen, STEP-ammattiopisto Kuopio
Todellinen hyvän mielen video, joka oli kuin makean kirpeä eläimellinen hedelmä. Ihana tunnelma.

Kunniamaininnat
Tuomas Leinonen ja Elias Saura, Omnia

Videot

1. Kultainen Kanakori
SASOn Nugetit, SASKY
Hyvän mielen tanssivideo, jonka tekijät nauttivat yhdessä tekemisestä. Harkittu, kaikille sopiva kokonaisuus.

2. Rotvall ’n’ roll
Mediavahinko (Ville Ranta, Kimmo Koskinen, Hanna Linna-Ukkonen, Johanna Ranta, Johanna Veijanen ja Timo Salin), Tredu
Tarttuvaa musaa höystettynä Tampereella hienosti seikkailevalla animaatiolla. Taukohuoneessa syntynyttä saumatonta yhteistyötä.

3. Reunalla
KAO:n henkilöstöbändi (Satu Moilanen, Miia Oikarinen, Renne Sänisalmi, Heli Manninen ja Jukka Mannermaa)
Biisissä ja videossa oli monta hienoa näkökulmaa ja yhdessä tekemistä, josta muodostui upea kokonaisuus.

Kunniamaininnat
Svetlana Vikulina, YSAO

Kirjoitelmat

1. Villarilla, pipa pitkällä
Eeva Kaura, Tredu
Kieli on houkuttelevaa, makeasti kuvailevaa, keväistä ja soraista. Pyörien kiljahtelussa on lupaus keväästä.

2. Rotvallin reunalla
Saara Holappa, Koulutuskeskus Brahe
Tarina melankoliasta iloon. Sympaattinen kirjoitus, josta herää tärkeä kysymys: kuka pelastaa kenet.

3. Oodi työhyvinvoinnille
Jenni Tikkanen, YSAO
Modernia retoriikkaa, satiirinenkin. Kiva rytmitys, jossa on hyviä oivalluksia ja tuttuja hokemia upotettuina.

Kunniamaininta
Tiina Leppikorpi, WinNova

Kuvataide ja käsityöt

1. Kaulakoru
Maija-Kaisa Latvala, Sedu Kurikka
Monireunainen, teeman huomioiva, yksityiskohtainen ja sanomallinen koru, jota taustoitti hieno tarina.

2. Ajatus/Thought
Matti Hellsten, Tredu
Metallimeren reunalle luotu vaikuttava työ.

3. Hmm… Onhan tässä kuitenkin mukavampi kuin rotvallin reunalla – kuivapastelli
Tapani Sankila, SASKY
Pehmeän utuinen klassinen maisema, joka tuo teemaa tunnelmallisesti esille.

Kunniamaininta
Jari Tenhunen, Omnia

Tutustu kisatöihin

 

Lisää uutisia