
Palautteet syksyltä 2024: suositteluluku todella hyvä
Opiskelijatoiminta
Syksyn 2024 opiskelijatoiminta sisälsi liikunnan puolella jalkapallosarjat (pojat kilpa ja harraste, tytöt) sekä valtakunnalliset lopputurnaukset. Koulutustoiminnan puolella järjestettiin yhteensä 11 tapahtumaa, jotka olivat paikallisia tutorkoulutuksia ja valtakunnallisia virtuaalikahviloita.
Palautelomakkeessa kysytään toiminnan onnistumisesta SAKU ry:n strategiaan peilaten seuraavat kysymykset:
• Edistikö tapahtumaan osallistuminen hyvinvointiasi?
• Kuinka hyvin tapahtumaan osallistuminen edisti ryhmäsi tai oppilaitoksesi yhteishenkeä?
• Kuinka hyvin tapahtuma mielestäsi onnistui?
Opiskelijatoiminnasta saatujen palautteiden keskiarvot (asteikolla 1–5) näihin kysymyksiin olivat välillä 3,6–4,27:

Liikuntatoiminnan palautteissa kiiteltiin käytännön järjestelyjä sekä sitä, että pelimahdollisuus oli tarjolla eritasoisille pelaajille. Tapahtumien nähtiin parantavan ryhmähenkeä ja myös joukkueiden välinen yhteishenki oli koettu tärkeänä asiana.
”Tykkäsin siitä että sai ”irtautua” koulusta ja päästä kokemaan reissu, jossa yhteistyö, yhteishenki ja ystävyyssuhteet paranivat.”
Tuomarilinjan vaihtelu sai kritiikkiä. Lisäksi toivottiin suurempaa pelien määrää sekä vaihtelevasti pidempiä/lyhyempiä taukoja pelien väliin.
Opiskelijoille suunnatussa koulutustoiminnassa palautetta annettiin aika erityyppisistä toiminnoista. Tutorkoulutuksissa ollaan pienen ryhmän kanssa ja käytetään aikaa ryhmäytymiseen. Amistamo on valtakunnallinen toiminnallinen tapahtuma selkeälle kohderyhmälle. Virtuaalikahvilat ovat puolestaan yksisuuntaisia isolle yleisölle suunnattuja verkkotilaisuuksia.
Liikuntatutorkoulutuksissa tykättiin ryhmänohjaustehtävistä ja yhteishengestä. Muissa tutorkoulutuksissa tykättiin rennosta ilmapiiristä ja toiminnallisuudesta. Amistamosta annettiin kiitosta rasteista ja päivän kokonaisuudesta.
”Tykkäsin siitä, kuinka tämä järjestettiin, millainen yhteishenki oli, yms. Ei tarvi toistaseksi muuttaa mitään.”
Opiskelijoiden virtuaalikahviloissa pidettiin siitä, että oli useampia puhujia ja hyödynnettiin osallistavia välineitä kuten Mentimeteriä ja Kahootia. Teemoja pidettiin mielenkiintoisina ja tärkeinä. Virtuaalikahvilaan toivottiin oikeita tarjoiluja.
”Meille ois voinut antaa ihan real kahvit ja pullat tänne!”
Tärkeimpiä kehittämisehdotuksia olivat lyhyemmät päivät tutorkoulutuksiin ja Amistamoon ja apua teoriaosuuksiin keskittymiseen. Ryhmien satunnaista rauhattomuutta harmiteltiin. Opiskelijoiden virtuaalikahviloihin toivottiin selkeitä esityksiä, hitaampaa vauhtia ja lyhyempiä kahviloita. Pitkät puheosuudet koettiin tylsiksi.
Erika nosti myös Voicen haastattelussa SAKUstars-kisojen merkitystä esille. Kisoissa vahvistuivat sekä polte esiintymiseen että kokemus ja itseluottamus.
-Kun hyvää porukkaa on ympärillä, niin sitä pystyy tekemään mitä vaan. SAKUstars-kisat olivat merkittävä kokemus. On tärkeää, että on mahdollisuuksia näyttää, mitä osaa. Toisena vuonna opinnoissa alkoi tuntua, että tämä ei ole mun alani. Tykkäsin kuitenkin koulusta ja opettajista ja halusin mennä SAKUstarseihin. Ilman odotettavissa olevia kisoja en olisi jaksanut tehdä kolmatta opintovuotta ja opintoja loppuun.
Henkilöstötoiminta
Henkilöstölle suunnattu toiminta syksyllä 2024 sisälsi liikuntaa sekä valtakunnallisissa kisoissa että Liikkeelle-kampanjassa, hyvinvoinnin seminaarin ja webinaarin, verkostojen kohtaamisia sekä juhlavuoden päätapahtuman, jossa ohjelmassa oli puolen päivän seminaari ja iltajuhla.
Henkilöstötoiminnan arvosanat SAKU ry:n strategiamittareihin liittyen olivat välillä 3,61–4,31.

Valtakunnallinen Liikkeelle-liikuntakampanja sai syksyllä liikkumaan yli 700 henkilöstön edustajaa. Kampanjassa kiiteltiin sitä, että mukana oli liikunnan lisäksi myös muita hyvinvointitekoja. Kampanjan koettiin motivoivan liikkumaan ja yhdessä tekemisen meiningistä tykättiin. Kampanjaan kehittämisideoissa toivottiin viikkohaasteita ja viikoittaisia kirjaamismuistutuksia tai tsemppiviestejä. Kilpasarjan osalta toivottiin lajivalikoiman pienentämistä kovan sykkeen liikuntalajeihin. Kampanjan tekninen alusta sai sekä kiitosta että kritiikkiä.
Henkilöstölle järjestettiin syksyllä viisi liikunnan kilpailutapahtumaa. Palautteissa kiiteltiin hyvää yhteishenkeä ja tunnelmaa. Pääsääntöisesti järjestelyt olivat olleet mallillaan ja aikatauluja kiiteltiin myös monen tapahtuman osalta.
”Yhdet parhaista kisoista, missä olen ollut.”
Aikataulujen suhteen tuli myös kehittämisehdotuksia. Monilajitapahtumissa osallistujat haluavat osallistua moneen lajiin, mikä haastaa aikataulujen suunnittelua. Erityisruokavalioiden huomioimisen tärkeys nousi myös esille palautteissa.
SAKU ry:n henkilöstön koulutustoiminnan (seminaari, webinaari) palautteissa kiiteltiin tapahtumia hyvin suunnitelluiksi: sopivassa suhteessa puheenvuoroja ja taukoja, valitut puhujat olivat hyviä. Lähitapahtuman osalta kiiteltiin hyvää tapahtumapaikkaa ja taukoliikuntaa. Osallistujat toivovat vielä enemmän aikaa keskusteluille sekä ohjatulle verkostoitumiselle.
Henkilöstön verkostotoiminta sisälsi mm. Liikkuvan amiksen, Ammattiosaajan työkykypassin, asuntolaohjaajien ja Hymy-hankeverkoston kohtaamisia. Osa-alueen tapahtumat koettiin onnistuneiksi. Keskustelua, ilmapiiriä ja vetäjiä kehuttiin. Keskustelua pidettiin avoimena ja sitä toivottiin lisää. Asiat koettiin mielenkiintoisiksi ja verkostot tärkeiksi. Kehittämisehdotuksissa toivottiin vielä enemmän aikaa keskustelulle.
SAKU 75 vuotta -juhlapäivän palautteissa kiitettiin teemaan liittyvää ohjelmaa ja sakumaista tunnelmaa. Ohjelmassa eniten kiitosta saivat opiskelijoiden monipuoliset esitykset ja iso rooli tapahtuman järjestelyissä muutenkin. Seminaarin luentoja pidettiin ajankohtaisina ja mielenkiintoisina. Tapahtuma mahdollisti verkostoitumisen ja antoi kehittämisehdotuksia omaan oppilaitokseen vietäväksi.
Suosittelut
Palautteessa kysytään myös sitä, kuinka todennäköisesti vastaaja suosittelisi SAKU ry:n tapahtumaan osallistumista opiskelu- tai työkavereilleen. NPS-pistemäärässä -100–0 on parantamisen varaa. NPS-pistemäärä 0–30 on hyvä, pistemäärä 30–70 todella hyvä ja pistemäärä 70–100 erinomainen.
SAKU ry:n palautteissa opiskelijoiden NPS-pistemäärä oli 36,31 ja henkilöstön 73,21.


Lisää uutisia